kurumsal

Antrepo ile ilgili sorular

Antrepo ne demektir? Bana avantajı nedir?

Antrepo, gümrüklere gelen ticari eşyanın konulduğu, korunduğu yer, ardiye anlamlarına gelmektedir. Antrepo gümrük gözetimi altında bulunan eşyanın konulması amacıyla kurulan ve kuruluşunda aranılacak koşulları ve nitelikleri yönetmelikle belirlenen yerlere denir. Ayrıca antrepolar eşyanın gümrük mevzuatında düzenlenen şekilde konulması halinde süresiz kalabildiği ve eşyanın antrepoda kaldığı süre içerisinde eşyaya terettüp eden vergilerin ödenmediği bir gümrük rejimidir. İthalat yaptığınız malın, size gerekli kısmını gümrükten çekip, vergisini ödeyip alabilir, kalan kısmını da gerekli olacağı zamana dek bekletebilirsiniz. Böylece getirdiğiniz tüm malın vergisini aynı anda ödemek zorunda kalmazsınız.

Antreponun depodan farkı nedir?

Antrepoda sadece gümrüklü mallar depolanabilir.

Antreponuzda ne tür malları depolayabiliriz?

Meltem Antrepo A tipi genel antrepodur. Yanıcı ya da soğuk hava gerektiren mallar depolanamaz. Kimyevi gübre, tarımsal malzemeler, tohum, alkollü içecekler, makine, vb. mallar depolanabilir. Detaylı bilgi almak için antrepomuzla iletişime geçebilirsiniz.

Antrepo fiyat listesi gönderir misiniz?

Malınızın cinsi, tonajı, ebatları, depolama süresi, paketleme şekli vb. bilgileri tarafımıza ulaştırmanız durumunda size teklif sunabiliriz.

Antrepoya malımı koymak için ne yapmalıyım?

İthalatı yapılacak olan malınız için gümrükçünüzün antrepo beyannamesi açması gereklidir. Malınızın cinsine göre antrepo beyannamesi için gerekli işlemler hakkında gümrük müşavirinizden bilgi edinebilirsiniz.