kurumsal

Gümrük İşlemleri ile ilgili sorular

İhracat / ithalat taşımalarınızda gümrük işlemlerini yapıyor musunuz?

Biz, MELTEM olarak aracımızın gümrükten çıkış işlemlerini yapıyoruz. Malınızın ihracat ya da ithalat işlemini yapmıyoruz. Gümrük işlemleri için yardıma ihtiyacınız olması durumunda size bazı gümrük müşavirlerinin telefonlarını verip yardımcı olabiliriz. Ancak firmalardan işlem ücretleri ve detayları hakkında bilgiyi alıp, istediğiniz firma ile çalışabilirsiniz.

Bazı nakliyeciler bütün gümrük işlemleri dahil ücret veriyorlar, siz neden vermiyorsunuz?

Biz, kendimiz yapmadığımız hiçbir işlemin ücretini sizden talep etmiyoruz. Eğer bir nakliyeci aynı zamanda kendi bünyesinde gümrükleme şirketi var ise bu konuda fiyat verebilir, işlem yapabilir. Biz, müşterilerimiz ile gümrük firmaları arasında sadece tavsiye etme görevini yürütürüz.

Yurt dışında gümrük işlemlerini nasıl yapıyorsunuz?

Yurt dışında farklı yerlerde çalıştığımız gümrük acentelerimiz var. Gönderdiğiniz malın alıcısı kendi gümrükçüsü yok ise bu firmalardan uygun olanına yönlendirip görüştürüyoruz. Eğer ithalat yapıyorsanız, gönderici firmanın gümrük ile ilgili evrakları eksik ise, onu da ilgili bir gümrük acentesi ile görüştürüp işlemleri yaptırmasını sağlıyoruz.

Malın GTİP numarası diye sorulan numara nedir? Nereden öğrenebilirim?

GTİP, Gümrük Tarife İstatistik Pozisyonunun kısaltmasıdır. Uluslar arası ticarette malların sistematik bir şekilde sınıflandırılması için kullanılan bir sistemdir. İhracatını ya da ithalatını yapacağınız malın GTİP numarasına göre bir malın ihracat / ithalat koşullarını öğrenebilir, herhangi bir kısıtlama olup olmadığını sorgulayabilir, gerekli evrakları hazırlayabilirsiniz. Gümrük tarife cetvelinden ya da direk olarak gümrük müşavirinizden malınızın GTİP numarasını öğrenebilirsiniz.