kurumsal

Tarihçe

meltem taşımacılık

Temeli 70'li yıllara dayanan firmamız başka bir isim altında yurt içi taşımacılık sektöründe hizmete başlamış ve 1982 yılında da hem yurt içi hem uluslar arası taşımacılık yapmak üzere Antalya'da, adını Antalya'nın ünlü "meltem rüzgarı" ndan alarak, Meltem Uluslar arası Taşımacılık ve Ticaret A.Ş. olarak hizmet vermeye başlamıştır.

Kuruluş yıllarımızda ağırlıklı olarak Avrupa ve Orta Doğu'ya yaş sebze-meyve taşıması yapan firmamız, Orta Doğu'daki siyasal karışıklıkların artmasıyla faaliyetlerini Avrupa'ya yönlendirmiş ve sebze –meyve taşımalarına ek olarak tenteli araçlarla endüstriyel mal taşımacılığına ağırlık vermiştir.

1993 yılında da bir adım daha atılarak Almanya'nın Münih kentinde Meltem Internationale Spedition & Handels GMBH faaliyete geçirilmiştir. Bu firmanın ilk yıllarında Avrupa yasalarına uyum sağlama süreci yaşanmış ve bu firma sayesinde yurt dışındaki müşterilerin taleplerini yakından takip etme ve bu beklentilere uygun çözüm üretme olanağı sağlanmıştır. Almanya'da öz mal Alman plakalı araç filosu bulunan firmamız Avrupa içi taşımaları da sorunsuzca gerçekleştirebilmektedir.

1995 yılından sonra Avrupa-Türkiye arası ro-ro deniz hatlarının faaliyete geçmesiyle firmamız güzergahlarına yenisini eklemiş ve İtalya' nın Trieste kentinden Avrupa-Türkiye arasında taşımalara başlanmıştır. Bu hat Doğu Avrupa ve Balkanlardaki taşıma problemlerinden kurtulmayı, daha kaliteli, güvenli hizmet verebilmeyi sağlamıştır.

2004 yılında Türkiye'de ilk çift katlı araç kullanımına başlayan firmamız, o günden beri Türkiye'deki ilk ve tek çift katlı araç filosu özelliğini korumaktadır. Bu araçlarla tıbbi malzeme taşımacılığı yapan firmamız, müşterilerine zaman ve fiyat ayrıcalığı sunmaktadır.

2005 yılında ISO 9001:2000 Kalite Yönetim Sistemi Belgesi alınmıştır.

2006 yılında İzmir'de şubemiz faaliyete geçirilmiştir.

2009 yılında, Antalya'da gümrüklü depolama hizmeti verilmemesinden dolayı müşterilerimizin sıkıntıları göz önüne alınarak, antrepo yatırımları yapılmış ve 2009 yılı Ekim ayında Meltem Antrepo hizmete açılmıştır.

2010 yılında, İzmir'deki şubemizin faaliyetlerinin artması ve müşterilerimizin depolama talepleri olması sebebiyle şubemiz Kemalpaşa'ya taşınmış ve gümrüksüz depolama hizmeti verilmeye başlanmıştır.

Tüm bu gelişim sürecinde ilkelerinden ödün vermeden sektörde 30 yılı geride bırakan firmamız, siz değerli müşterilerimize güvenilir ve istikrarlı hizmet vermeyi ve taşımacılık dendiğinde aklınıza gelen ilk firma olmayı hedefleyerek çalışmalarına devam etmektedir.