Meltem Uluslararası Taşımacılık ve Ticaret AŞ.

Hakkımızda

Şirketimiz 1982 yılında Antalya’da kurulmuştur. Uluslararası taşımacılık olarak başlangıcı 1982 ancak önceki yıllarda yurt içi taşımacılık yapan ve başka bir firma adı altında hizmet vererek sektöre girmiş.
 
Antalya merkezli ilk uluslararası taşımacılık firmasıyız.  “meltem” adını Antalya’nın meltem rüzgarlarından esinlenerek koymuş firma sahiplerimiz. Ana hizmetimiz uluslararası karayolu taşımacılığı, deniz yolu ve havayolu taşıması yapmıyoruz, aracılık da etmiyoruz. Karayolu hizmetimizi da tamamen kendi öz malımız olan çekici ve römorklarımız ile yapmaktayız. Hizmet verdiğimiz tüm araçlarımız C2 yetki belgemize kayıtlı olan ve uluslararası taşıma standartlarında, EURO 5 , EEV 5, EURO 6 sertifikalı,  tenteli ve frigorofik araçlardır.
 
Firmamız kurulduğu yıllarda ağırlıklı olarak Orta Doğu ülkelerine yaş sebze meyve taşımacılığı  yapmaktayken, o bölgedeki karışıklıklar sebebiyle, Avrupa hattına yönelmiş. Sektörel değişiklikler de göz önüne alınarak endüstriyel ürün taşımalarına ağırlık verilmiş.
 
Şu anda en ağırlık olarak tıbbi malzeme taşımakla birlikte, kimyevi madde, gübre, tohum vb tarımsal ürünler, yaş sebze meyve,  kuru gıda, makine, yedek parça, boya, tutkal vb. çok çeşitli ürünler taşımaktayız. Hizmet verdiğimiz sektörler :  Sağlık, otomotiv, tarım, inşaat, makine sanayi, tekstil,  gıda, ambalaj, mobilya olarak sayılabilir.
 
1993 yılında Almanya'nın Münih kentinde Meltem Internationale Spedition & Handels GMBH faaliyete girmiştir. Şube olarak değil tamamen ayrı bir alman şirketi olarak hizmete girmiş ve uluslararası taşımaya yetki belgeli, bünyesinde  öz mal Alman plakalı araç filosu bulunmaktadır.  Alman plakalı araçlar AB sınırları içerisinde sorunsuzca ve hızlı hareket edebildiği için bu sayede hem Avrupa içi taşıma hizmeti vermekteyiz hem de aynı araçlarla Türkiye hizmetimizde fark yaratmaktayız.
 
Firmamız 1995 yılında Avrupa- TR arasındaki Ro-RO hatlarının devreye girmesiyle, RORO taşımacılığına yönelmiş ve şu an Türkiye’de ÇEŞME ve PENDİK limanlarından İtalya / Trieste limanına giren RORO hatlarını kullanarak hizmet veriyoruz.
 
Şu an filomuzda standart tenteli, çift katlı ve frigorofik araçlarımız mevcut. 2004 yılında başladığımız çift katlı taşımacılık hizmeti halen Türkiye’de ilk ve tek çift katlı araç filosu özelliğini koruyor. Bu araçlarımız ile toplamda 55 Europalet malzemeyi tek seferde taşıyabiliyoruz. Standart araçların kapasitesi 33 palettir. Çift katlı araçlar ile tek seferde daha fazla malzeme yükleyerek müşterilerimize zaman ve maliyet avantajı sunmaktayız.
 
Şirketimiz 2005 yılında ISO 9001 belgelendirmesini tamamlamış ve halen uluslararası bir kuruluş olan SGS den belgeliyiz. Entegre Kalite yönetim sistemleri için çalışmalarımı z da devam etmekte.
 
2009 yılında Antalya merkezde antrepo hizmetimiz faaliyete geçti. Antrepo (gümrüklü depolama) hizmetli ile de Antalya’da ilk ve tek olma özelliğini korumaktayız. Antrepo hizmeti dışında serbest depolama alanlarımız ile de müşterilerimize farklı nitelikteki malların depolanması konusunda hizmet sunmaktayız.