Meltem Uluslararası Taşımacılık ve Ticaret AŞ.

Meltem'in Tarihsel Gelişimi

1982 - Meltem A.Ş. faaliyete başladı.

Temeli 70’li yıllara dayanan, yurt içi taşımacılık yaparak faaliyete başlayan şirketimiz, 1982 yılında uluslararası taşımacılık sektöründe hizmet vermeye başlamıştır. Adını Antalya’nın ünlü “meltem rüzgarı”ndan alan kuruluşumuz, Antalya merkezli ilk uluslararası taşımacılık firmasıdır ve %100 yerli sermaye ile kurulmuştur.  Tamamı öz mal römork ve çekicilerden oluşan araç filomuz, uluslararası  taşıma standartlarında olup,  EURO 5 , EEV 5, EURO 6 sertifikalı,  tenteli ve frigorofik, çift katlı ve mega tenteli  araçlardır.

1993 – Almanya’da Meltem GmBH faaliyete başladı.

1993 yılında Almanya'nın Münih kentinde Meltem Internationale Spedition & Handels GMBH faaliyete girmiştir. Uluslararası taşıma yetki belgeli ve öz mal Alman plakalı araç filosu olan bu şirketimiz sayesinde, Avrupa Birliği  sınırları içinde sorunsuz ve hızlı lojistik çözümler üretebilmekte ; Avrupa içi taşıma hizmeti vermekteyiz.   

1995 – Intermodal taşımacılığa başlandı.

Türkiye – Avrupa arasındaki Ro- Ro hatlarının faaliyete başlamasıyla, şirketimiz Ro-Ro taşımacılığına yönelmiş ve Intermodal Taşımacılık hizmetiyle zaman ve fiyat avantajı sunmaya başlamıştır. Şu anda ÇEŞME  / TRIESTE  ve PENDİK / TRIESTE  güzergahlarındaki  Ro-Ro hatlarını kullanarak hizmet vermeye devam ediyoruz. 

1998 – İstanbul Şube hizmete girdi.

İstanbul ve civarındaki müşterilerimize hizmet verebilmek amacıyla, Erenköy Gümrüğüne yakın bir lokasyonda ofisimiz hizmete girdi. 

2004 – Türkiye’deki ilk ve tek Çift Katlı araç filosu kuruldu.

2004 yılında başladığımız çift katlı yük taşımacılığı projemiz ile, müşterilerimize tek seferde toplamda 55 palet malzemeyi taşıma imkanı sunarak, maliyet ve zaman avantajı sağlamaktayız. Özel yapım araçlarımız, halen Türkiye’nin ilk ve tek çift katlı araç filosu özelliğini korumaktadır. 

2005 – ISO 9001 Kalite Yönetim Sistemi Belgesi alındı.

Lojistik sektöründe hizmet kalitemizi arttırmak ve müşterilerimize sunduğumuz hizmetlere değer katabilmek amacıyla başlattığımız çalışmalar sonucunda 2005 yılında uluslararası bir belgelendirme kuruluşu olan SGS tarafından ISO 9001 Kalite Yönetim Sistemi belgesi almaya hak kazandık.  Entegre Yönetim Sistemleri için de faaliyetlerimiz devam etmektedir. 

2006 – İzmir Şube hizmete girdi.

İzmir'deki şubemizin faaliyetlerinin artması ve müşterilerimizin depolama talepleri olması sebebiyle şubemiz Kemalpaşa'ya taşınmış ve lojistik sektörünün ayrılmaz bir parçası olan depolama faaliyetleri de hizmetlerimize eklenmiştir.  İzmir Kemalpaşa’daki depomuz ile, müşterilerimizin komple ve parsiyel yüklerinin alınmasında, istiflenmesinde ve depolanmasında fark yaratmaya ve ayrıcalıklı hizmet sunmaya başladık. 

2009 – Meltem Antrepo hizmet vermeye başladı.

Müşterilerimizden gelen talepler doğrultusunda, Antalya’da antrepo hizmeti sunmaya başladık.  Meltem Antrepo, halen Antalya’nın ilk ve tek A tipi Genel Antreposu olma özelliğini korumakta ve farklı sektörlere hizmet vermektedir. 

2012 – Frigorofik araç filosu ile karayolu hizmeti başladı.

Firmamız kurulduğu yıllarda ağırlıklı olarak Orta Doğu ülkelerine yaş sebze meyve taşımacılığı  yapmaktayken,  bölgedeki karışıklıklar sebebiyle, Avrupa hattına yönelmiş, sektörel değişiklikler de göz önüne alınarak endüstriyel ürün taşımalarına ağırlık verilmiştir. Ancak müşterilerimizden gelen talepler doğrultusunda yeniden frigorofik araç yatırımları yapılmış, tamamı uydu takip sistemli ve ısı kontrollü araçlarla yeniden yaş sebze-meyve, dondurulmuş gıda ve ısı kontrollü tıbbi malzeme taşımacılığı başlamıştır.  

2018 – Sektörde 40. Yıllık Tecrübe….

Tüm bu gelişim sürecinde ilkelerinden ödün vermeden sektörde 40 yılı geride bırakan firmamız, siz değerli müşterilerimize güvenilir ve istikrarlı hizmet vermeyi ve taşımacılık dendiğinde aklınıza gelen ilk firma olmayı hedefleyerek çalışmalarına devam etmektedir